2018 Gawad Saka Awards

Print
Created on Tuesday, 11 September 2018

Recognizing the Outstanding Agricultural Achievers of Central Visayas:

GAWAD SAKA:
1.Outstanding Rice Farmer - Terencio R. Palma
Assisting Technician - Ananias C. Nuez


2.Outstanding Corn Farmer - Rene L. Bucol
Assisting Technic - John M. Enriquez
3.Outstanding High Value Crops Farmer - Aniano P. Inao Assisting Technician - Lorie Ann B. Maglangit
4.Outstanding Coconut Farmer - Catalina P. Madriṅan
Assisting Technician - Dario A. Romero
5.Outstanding Large Animal Raiser - Zosimo L. Pracullos Assisting Technician - Fortunata T. Palma
6.Outstanding Small Animal Raiser - Dante C. Flora
Assisting Technician - Randy E. Abuyabor
7.Outstanding Organic Farmer - Marilou M. Escalona
Assisting Technician - Mary Jane G. Aranjuez
8.Outstanding Young Farmer - Nelson T. Bangaysiso
Assisting Technician - Rosie F. Jasmin
9.Outstanding Farm Family - Mr. & Mrs. Epegemio Ympal & Family
Assisting Technician - Layzan S. Macalisang
10.Outstanding Agri-Entrepreneur - Poro Federation of Farmers & Fishermen Association
Assisting Technician - Evangeline O. Laguna
11.Outstanding Small Farmers Org. - Community Ajong Multi-Purpose Cooperative (CAMPUCO) - Cansal-ing Farmers Association
Assisting Technician - Estanislao A. Silva
12.Outstanding Rural Improvement Club - Bulwang Rural Improvement Club
Assisting Technician - Ira May C. Landiza
13.Outstanding Young Farmers Org. - The Extra Energetic 4H Club Organization
Assisting Technician - Ira May C. Landiza
14. Outstanding Municipal Agricultural & Fishery Council (MAFC) - Daanbantayan MAFC
Assisting Technician - Maria Lina R. Jugan

OUTSTANDING RURAL WOMAN:
1.Susana V. Arcenal
Assisting Technician - Maria Lina R. Jugan

OUTSTANDING RICE ACHIEVERS AWARDS:
1.Outstanding Municipality - Municipality of San Miguel, Bohol
2.Outstanding Agricultural Extension Workers (AEWs)
- Marcela P. Palma
- Azineth S. Tancogo
- Eulalia C. Mutia
- Val A. Alcordo
- Elizabeth M. Cortez
- Virginia G. Tadiamon
- Jose Glennyl C. Bantaya
3.Outstanding Local Farmer Technicians (LFTs)
- Angelina A. Aliser
- Leonides S. Balo

OUTSTANDING ORGANIC ACHIEVERS AWARDS:
1.Outstanding Organic City - City of Bayawan, Negros Oriental
2.Outstanding Organic Provincial Focal Person - Mirabelle A. Amado
3.Outstanding Organic City/Municipal Focal Person - Eugene P. Gasendo
4. Outstanding Organic Agricultural Extension Worker - Maricel C. Barloso
5.Outstanding Organic Small Farmer Individual - Raul M. Tubac
6.Outstanding Organic Young Farmer - Jerome Lee C. Omamalin
7.Outstanding Organic Farmer Family - Mr. Hercules D. Ofqueria & Family

OUTSTANDING PROVINCIAL ARTIFICIAL INSEMINATION COORDINATOR:
- Alexander P. Garsula, Jr.

OUTSTANDING ARTIFICIAL INSEMINATION (AI) TECHNICIAN:
- Joseph Jetdell B. Dasian

PROVINCIAL GAWAD SAKA COORDINATORS:
1.Helen Q. Igot - Bohol Province
2.Ma. Teresa Y. Abella - Cebu Province
3.Edgardo G. Anhao - Siquijor Province
4.Dr. Jacinto S. Silot - Negros Oriental Province

PROVINCIAL BANNER PROGRAM & RBO COORDINATORS:
1. Daisy A. Basco
2. Lorebien Lagapa
3. Marjoe Rey A. Labonite
4. Finina V. Briones
5. Lowel B. Salve
6. OPA-IDS Section
7. Marya Zea A. Villaganas
8. Frances Evangeline Yap
9. Jedan D. Concepcion
10. Isabel Cabrera
11. Angelina Bondad